شتاب دهنده خانه خلاق و نوآوری نیتک

از شتاب دهنده چه می دانید

شتاب دهنده ها، سازمان و مرکزی هستند که با فراهم کردن خدمات حمایتی و کمک های مالی به استارتاپ ها، امکان رشد سریع و صحیح آن ها را مهیا می کنند. این مراکز، خدماتی نظیر ارائه فضای کاری، آموزش منتورشیپ و … را در اختیار کسب و کار های نوپا قرار می دهند. اصلی‌ترین رسالت شتاب‌دهنده ها، تقویت یک استارتاپ (شرکت نوپا) و تبدیل کردن آن به شرکتی است که بعد از خروج از حمایت شتاب دهنده بتواند به تنهایی در بازار، رقابت نموده و رشد کند.

علت محبوبیت آنها این است که :

کسب ‌و کارهای نوپا لازم نیست برای به ‌دست‌آوردن منابع مالی، انسانی یا … سردرگم باشند و همچنین سرمایه‌گذاران می‌توانند به فرصت‌های موجود در شتابدهنده‌‌ها خیلی ساده‌تر اعتماد کنند؛ چراکه این کارشناسان خبره هستند که صلاحیت استارتاپ ها را تأیید می‌کنند و در کنار جذب سرمایه برای آن، خدمات حمایتی دیگری مثل آموزش را هم در اختیارشان قرار می‌دهند.

چند نوع شتاب دهنده داریم؟

با توجه به کاربرد و نحوه کارکرد شتاب دهنده، آنها به 6 دسته مختلف تقسیم می شوند. در ادامه برای معرفی انواع شتاب دهنده ها با ما همراه باشید.

 • شتاب دهنده عمومی

یکی از انواع شتاب دهنده ها، شتاب دهنده عمومی است که همان طور که از نام آن پیدا است در حوزه خاصی فعالیت نمی کند. شتاب دهنده های عمومی سعی دارند تا با گرفتن دست شرکت های نوپا، نیاز های مشتریان را برطرف کنند و راهی به سوی توسعه محصول یا صنعت استارتاپ ها پیدا کند.

انواع شتاب دهنده ها - شتاب‌دهنده عمومی

این نوع شتاب دهنده ها در حوزه‌های متنوعی نظیر اینترنت اشیاء (IOT) ، فضای ابری  (Cloud)، سخت افزار، نرم افزار به‌عنوان سرویس  (SaaS)، فناوری موبایل، اینترنت و محصولات سازمانی فعالیت دارند.

 • شتاب دهنده تخصصی

یکی دیگر از انواع شتاب دهنده ها، شتاب دهنده تخصصی یا همان Vertical Accelerators است. این شتاب دهنده ها بر یک هدف خاص متمرکز هستند که به این صورت می توانند نقاط قوت خود را تقویت کنند. شتاب دهنده تخصصی حوزه انرژی (برای استارتاپ های دارای ایده در حوزه های آب، برق، نفت، گاز و پتروشیمی و …) یا شتاب دهنده تخصصی حوزه سلامت دیجیتال همچونRock Health  یا Healthbox و در ایران شتاب دهنده سلامت هلثیو است.

 • شتاب دهنده آنلاین

یکی از جدید ترین شتاب دهنده ها که به دلایل مختلفی خدمات خود را به صورت غیرحضوری ارائه می دهند، شتاب دهنده های آنلاین (مجازی) هستند. این نوع شتاب دهنده ها کاملا به صورت آنلاین هستند اما همین امر، دلیلی بر نارضایتی بعضی از افراد است.

شتاب دهنده های آنلاین می توانند یک شتاب دهنده تخصصی باشند و فقط در یک حوزه فعالیت کرده و پیشرفت کنند. بهترین مثال برای این موضوع شتاب دهنده،  Y Combinator می تواند باشد.

دیگر انواع آنها که کمتر رایج هستند شامل:

 • شتاب دهنده سازمانی

یکی دیگر از شتاب دهنده های هدفمند، سازمانی هستند. شتاب دهنده های سازمانی، وابسته به سازمان ها و شرکت ها هستند که ماموریت اجرای برنامه‌های شتاب‌دهی و مدیریت نوآوری، توانمندسازی و بالابردن نرخ موفقیت استارتاپ های زیرمجموعه یا متعلق به آن سازمان را بر عهده دارند.

شتاب دهنده های سازمانی

دو نمونه از شتاب دهنده های سازمانی شامل شتاب دهنده نوین و پرسیس ژن می شود.

 • شتاب دهنده غیر سازمانی

دسته‌ای دیگر از انواع شتاب دهنده ها، شتاب دهنده های غیر سازمانی هستند که به استارتاپ ها دسترسی به سرمایه اولیه و سرمایه‌گذاری بالقوه، منتورشیپ (پشتیبانی)، ارتباطات و فرصت‌های شبکه‌سازی را در ازای سهام ارائه می‌دهند.

 • شتاب دهنده دولتی

شتاب دهنده‌ ها و مراکز رشد دیگری نیز وجود دارند که توسط دولت یا سازمان‌های انتفاعی تأمین می‌شوند. این نوع شتابدهنده‌ های استارتاپ در چند سال اخیر از نظر کمی و کیفی در حال رشد هستند تا فضایی برای رشد و نوآوری فراهم آورند. شتاب‌ دهنده‌های‌ دولتی‌تمرکز ویژه‌ای برروی آموزش محتوا به استارتاپ ها دارند.

شرکت های شتاب دهنده

در اینجا قصد داریم تا شما را با 5تا از بهترین شرکت های شتاب دهنده آشنا کنیم:

 • شرکت شتاب دهنده شریف
 • شتاب دهنده دیموند
 • شتاب دهنده تریگ آپ
 • شرکت شتاب دهنده فردوسی
 • شتاب دهنده سیمرغ

اهداف شرکت های شتاب دهنده چیست؟

چشم انداز و اهداف این شرکت ها به چند دسته تقسیم می شود:

 • کمک به استارتاپ ها برای پاسخگویی به نیاز بازار
 • توسعه مهارت های رهبری کار آفرینان
 • فراهم کردن فرصت های سرمایه گذاری با معرفی استارتاپ ها به سرمایه گذاران
 • رشد اقتصادی و اشتغال زایی
 • نوآوری در یک حوزه خاص
سخن پایانی

همان طور که در اینجا هم گفته شد شتاب دهنده ها، سازمان و مرکزی هستند که با کمک به استارتاپ ها و نوآوری در یک حوزه حوزه خاص، امکان رشد سریع و صحیح آن ها را مهیا می کنند. در این ماقاله، تیم خانه خلاق و نوآوری نیتک درباره انواع مختلف شتاب دهنده ها مانند شتاب دهنده های عمومی، تخصصی، آنلاین و … صحبت کرده و یک معرفی اولیه از شتاب دهنده و شرکت های شتاب دهنده را به شما ارائه می دهد.

شبکه های اجتماعی خانه خلاق نوآوری محتوای دیجیتال نیتک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.